sobota 28. ledna 2012

HÁŽOVICE - MOJA DĚDINA

Čtvrteční podvečer 26. ledna proběhla v podkroví Městské knihovny beseda s kolektivem autorů nové stejnojmenné publikace, vydané u příležitosti 600. výročí od první písemné zmínky o Hážovicích. Myšlenka napsat knihu o rodné obci k chystaným oslavám jejího jubilea se zrodila na jedné výroční schůzi místního hasičského sboru. Nejdříve měli plán A vydat jednu asi 300 stránkovou publikaci, ale jak přibývaly informace z archivů, matrik a místních spoluobčanů přijali plán B, vydat dvě rozsáhlé a jednu menší knihu. Financování a technické zabezpečení díla mělo také svá úskalí trvající přes osm měsíců. Původně chtěli grafické úpravy a korektury zadat profesionální firmě, ale nakonec si je za pomocí rodinných příslušníků a profesora Milana Hambálka dělali sami. Podle slov spoluautora Zdeňka Kulišťáka „To pravé kouzlo trilogie, je v tom, že to je od Hážovjanů pro Hážovjany. A tak by to nikdy erudovaný místních poměrů neznalý spisovatel nenapsal.“ Dílo se opravdu zdařilo a obsahuje nejen statistická data, historické mapy a fotografie, ale především osobní poutavé příběhy jednotlivých lidí. Některé z nich zúčastněným přečetla moderátorka akce Marcela Sližková a spoluautor Jan Ulrych. Za obětavou práci darovala Městská knihovna autorům knihu Kronika našeho rodu a jejich manželkám za trpělivost Tož Tak. Na závěr proběhla i autogramiáda. Přeji autorům a občanům Hážovic hodně zdaru v budoucím počínání a snad nás ještě potěší případným pokračováním započatého díla.
Autoři díla zleva Petr Kulišťák, Pavel Bolek, moderátorka městské knihovny Marcela Slížková, Zdeněk Kulišťák a Jan Ulrych.
Spoluautor Jan Ulrych přečet úryvek z titulu Hážovice vážně-nevážně o povedené místní „Jazykové skúšce v Hážovicách“ v původním nářečí.

O oslavách 600 let založení Hážovic jsem již dříve psal pro www.tylovice.cz a Spektrum Rožnova pod názvem „Hážovjané mají můj obdiv“.