čtvrtek 23. února 2012

Lesní školka na Kozinci a masopustní rej

Za krásného slunečného rána v úterý 21. února 2012 se rozezněl rožnovský park smíchem a zpěvem. Malé i větší děti z Lesní školky na Kozinci se bavily masopustním veselím. Zpívaly písničky ptačího krále u hudebního stromu ověšeného všemožnými cinkavými nástroji. V hudebním altánu se převlékly za medvídky, zajíčky, lišky i kašpárky a v doprovodu rozpustilého koníka, medvěda, kominíka, žida, babky a nevěsty se vydaly na kouzelnou cestu za mučenkou a hrnčířkou, které jim prozradily cestu do domova důchodců představující královský dvůr.
Zajíček ve své jamce, sedí sám, sedí sám. Ubožáčku, co je ti, že nemůžeš skákati....
Cink, cink, cink hbitě skoč a vyskoč
Malý méďa s principálem
Podívej se, skřítek má hezkou pentli
Na skopičiny připravení kašpárci
Masopoustní průvod se dal do pohybu
Ti nejmenší se vezli v královském kočáře
Komáři se ženili, bzum bzum ženili, kapku vína neměli, bzum bzum neměli
Brum brum babičko
Vybírání další písničky pro ptačího krále
Nashledanou zase příště
Po skončení celé akce mi koordinátorka a asistentka pedagoga Mgr. Dana Buriánová a pedagog Bc. Dana Hradilová zodpověděly následujících pár otázek:
Předpokládejme, že řada rodičů o lesní školce neslyšela. Co představuje?
Představuje plnohodnotnou alternativu ke klasickým kamenným školkám, kde děti převážnou část svého dětství tráví venku v přírodě.
Jak se zrodil nápad zřídit tuto školku?
Na základě vlastní zkušenosti s prožitím předškolního věku mých dětí v přírodě, jsem se rozhodla v prosinci minulého roku založit lesní školku a poskytnout možnost takového dětství rožnovským dětem.
Můžete přiblížit prostředí, v němž děti tráví společný čas?
Lesní školka leží, jak z názvu vyplývá, na jižním svahu kopce Kozince nad Rybníčky. Stojí tam malý domek s jednou velkou místností s kachlovými kamny, obytným podkrovím, koupelnou a toaletou. K němu přiléhá zahrada, starý ovocný sad, louka, les. Opodál stojí i velké přístřeší, které může být, díky speciální konstrukci, v létě vzdušné, v zimě naopak chránit před ledovým větrem.
Kde dětí spí a jak se stravují?
Oběd a spánek se odehrává v nezátěžovém prostředí v teple a klidu. Většinou uvnitř naší vytopené chaloupky. Venku pod přístřeškem jedí a spí jen v případě, že tam je stejně příjemné klima jako uvnitř. Jen malé dopolední svačiny, na které dochází během pobytu v přírodě, konzumují pod jabloněmi, na smrkových kládách a za deště pod přístřeším.
Pro koho je určena? Do školky chodí děti od 2,5 až do 6 let.
Na co je u vás kladen důraz při výchově dětí?
Hlavní důraz klademe na přirozený a harmonický vývoj dítěte. Příroda sama poskytuje dostatek přirozených podnětů ke hře i učení. Snažíme se být dětem průvodci při jejich "samostudiu" režírovaném ději v přírodě. Pozorujeme s nimi, klademe otázky typu „Děti, kam asi šel zajíc, co tu zanechal stopy ve sněhu?“. Vyrábíme s dětmi různé věci z přírodních zdrojů, necháme je opravit rozpadlé zahradní nářadí. Děti si tak vyváženě procvičují zručnost, logiku, trpělivost i fyzickou sílu.
Co všechno s dětmi děláte?
Vymýšlíme pro děti různé příběhy, které jim usnadní spojení se s časem a prostředím, kde se právě nachází. Otevřou vrátka jejich vnímavosti a představivosti. Zatáhnou je do děje, který pak děti celé dopoledne prožívají. Zkrátka je motivují. Například na Kozinci máme ptačí království. Pro ptačího krále vytváříme šperky z jablek, slunečnic, bukvic a pak je rozvěšujeme po stromech. Máme zde ve skalách skalního skřítka, u kterého se vždy ráno zastavíme a on nám poví, co je v lese nového. Taky nás často pověří nějakým úkolem, či napoví, kudy dál. Za opravdu špatného počasí se schováme pod přístřešek nebo do vyhřáté chaloupky. I zde zpíváme, tančíme, malujeme, hrajeme různé hry. Máme hodně rituálů, vítáme i loučíme se naší lesní písničkou.
Máte u starších dětí i nějakou předškolní přípravu?
Ne prvoplánově podle školních osnov. Spíše podporujeme vzrůstající touhu samotného dítěte po poznání. Starší děti se samy zapojují do domácích i venkovních prací, vnímají více rozdíly okolních podnětů, učí se lehkým počtům při sčítání semínek.
Právě provádíte zápis pro jaro a léto 2012, školní rok 2012/2013, kolik dětí můžete přijmout?
Dosud máme přihlášených 9 dětí, ale v reálu jich pravidelně chodí 7. Pro plný provoz bychom potřebovali 15 pravidelně chodících dětí. Přijímáme i děti z kamenných školek, přicházejí občasně jako na zajímavý výlet.
Čím by rodiče měli své děti pro pobyt vybavit?
Dobrým oblečením a obuví. Pro rodiče jsme otestovali opravdu funkční dětskou nepromokavou kombinézu do vlhké počasí a rádi jim poradíme.
Dá se na místo dopravit autem nebo jiným veřejným prostředkem?
Autem mohou rodiče přijet k hotelu Na Výsluní, kde si děti vyzvedneme. Nebo si mohou udělat necelý kilometr dlouhou procházku od koliby Kordulka.
Jste podporovaní státem, nebo náklady školky hradí plně rodiče?
Jsme jen občanské sdružení, proto nemáme žádnou podporu z MÚ a ministerstva školství. Nejsme tak svázaní předpisy, ale rodiče hradí pobyt plně ze svého. Nyní provozujeme jen školková dopoledne od 8 - 12.30 a stojí 100 Kč. Předpokládaný průměrný poplatek za celý den bude činit 200 Kč. Jeho skutečná výše bude záviset na způsobu a četnosti docházky dítěte do školky.
Váš masopustní průvod měl opravdu kouzelnou atmosféru, jak vypadala příprava?
Dětem jsme spolu s rodiči vytvořili ducha slavnosti a připravovali je na cestu. V květinářství U tří mučenek a v keramickém krámku za náměstím, jsme se domluvili, že u nich uděláme zastavení se zpěvem a necháme u nich košíky s koblihami pro děti, které jsme vlastnoručně vyrobili předcházející večer. V domově důchodců, hlavním cíli našeho masopustního putování, jsme dohodli setkání. Chtěli jsme přinést starouškům trochu radosti od nás.

Bližší informace o Lesní školce na Kozinci najdete na www.nakozinci.cz.