středa 4. července 2012

Hasičská vzájemná pojišťovna oslavila dvacet let obnovení činnosti

Hasičská vzájemná pojišťovna a.s. oslavila v neděli 1. července 2012 na rynku Dřevného městečka ve Valašském muzeu v přírodě dvacet let obnovení činnosti. Hasičský dorost divákům předvedl ukázkové požární útoky a místní i vzdálená sdružení dobrovolných hasičů veřejnosti ukázala dobovou funkční požární techniku. Předvést svou ruční čtyřkolovou stříkačku značky R.A. Smekal z roku 1883 přivezl Jan Aulický ml až z Prahy, kde je celoročně vystavena v Hasičském domě v Římské ulici. Jeho otec ji objevil v Českém ráji v kopřivách a celý rok ji rekonstruoval podle dobových nákresů. Z celého stroje je původní čerpadlo, podvozek a konopné hadice. Spoustu dalších částí si museli vyrobit sami, za pomoci zručných řemeslníků.  O něco mladší stroj značky R.A. Smekal z roku 1894 ukázali i hasiči ze Zašové. František Stodůlka spolu s dalšími členy SDH Zašová před deseti  lety na něm vykonali  přes 600 hodin  prací, aby ho uvedli do funkčního stavu. Diváci se mohli podívat nejen na tyto a další nádherné stroje, ale i na dobové hasičské uniformy. Přejme sdružením dobrovolných hasičů i pojišťovně, která jejich činnosti dodává záštitu, do budoucna hodně zdaru.
  
Krojovaní hasiči předvedli ruční stříkačku.
Mladí požárníci nezůstali pozadu.
A už přijíždí požární vůz značky Škoda z počátku dvacátého století.
A hned za ním jeho současníci v konkurenčním značky Tatra ze Štramberku.
K vidění byla i ruční čtyřkolová stříkačka značky R.A. Smekal z roku 1883 
Tak se svolávali hasiči v devatenáctém století. Hoří!
Požár přijeli hasit hasiči ze Zašové se stříkačkou  R.A. Smekal z roku 1894 
A hned se pustili do díla.
Šlo jim to jedna báseň.
Zbývá jim popřát hodně zdaru do dalších let.
 Další fotografie z akce najdete na facebooku v galerii Hasičská vzájemná pojišťovna oslavila dvacet let obnovení činnosti.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Milí přátelé, zde můžete přidat své komentáře, zobrazeny budou v co nejkratší době. Prosím představte se, anonymy nezobrazuji, děkuji za pochopení.