pondělí 21. ledna 2013

Řidiči dobrodruzi versus chodci sebevrazi

"Řidič, ten tvrdej chleba má!" zpívá Ladislav Vodička ve známé písničce věnované řidičům. Jako by mi přímo z duše mluvil. Sám musím šestkrát týdně sedat už ve čtyři hodiny ráno za volant služebního auta a potýkat se s nástrahami silničního provozu. Například dnešního pondělního rána, ledovka průzračná a kluzká jako namydlené sklo. Patřím mezi středně svižné řidiče a na cestách se na čtyřech kolech proháním více jak dvacet let bez nehod. Přes všechnu mou opatrnost a zkušenosti mě za volantem sem tam dokáží pořádně nadzdvihnout neukáznění účastníci silničního provozu:

Sváteční řidiči - zvláště teď v zimě se občas na cestě objeví šofér v autě s letním obutím. Na zmrzlé cestě pak jezdí pomalu jako šnek a cik cak jako opilec marně hledající rovnováhu. Plynulý provoz často až příliš zpomaluje také loudal, tam kde by mohl jet povolenou devadesátkou se vleče sotva šedesátkou. Ostatní kolegové pak riskují ve snaze ho předjet, aby dorazili na místo určení včas. Má rada pro něho zní: "Pokud si nejste jisti povětrnostními podmínkami, technickým stavem svého vozu či svým řidičským uměním, nechte automobil v garáži a raději jeďte hromadnou dopravou. Ušetříte ostatním spoustu vrásek na čele!

Piráti silnic - znáte ty blázny, kteří kolem vás profrčí ve vytuněné mašině. Bývají to především mladí rozježení frajírci nebo nabobi se žvárem v ústech, kteří si myslí "Jací to nejsou borci?!". Ještě na vás drze troubí, ukazují fakáče, nebo vás předjedou a provokativně přibrzdí. Často pak způsobí nehodu, ze které oni vyváznou bez škrábnutí a ostatní to schytají. Ale i o ni často plní smutné statistiky podle přísloví "Kdo chce kam, pomozme mu tam!". Má rada pro něho zní: "Nezapomeňte na to, že na silnici nejste sami a sebe silnější vůz v okamžiku potřeby na fleku neubrzdíte!".

Cyklisté batmani - sám se řadím mezi vášnivé přívržence horských kol a ročně našlapu bez přehánění přes čtyři tisíce kilometrů, přibližně třicet kilometrů denně, kromě zimních měsíců. Ale jako řidič často nadávám na své dvoustopé kolegy, kteří co by tmaví netopýři po cestě přímo létají bez řádného osvětlení. Mezi přeborníky v tomto oboru patří stařečkové usedající se sebedůvěrou sobě vlastní  na kostitřasy všeho druhu. Zatíženi plnými kýblemi či brašnami na obou stranách řídítek si to pak roztřeseně šinou uprostřed cesty. Má rada pro ně zní: "Cyklisté vybavte se blikajícími světélky a dalšími reflexními prvky tak, aby vás řidiči včas viděli a stačili přibrzdit. Já sám za tmy jezdím ověšený odrazkami, vestou a blikátky jako vánoční stromeček."

Chodci sebevrazi - ti patři mezi časté příčiny zcela zbytečných nehod. Často bez varování vstoupí na přechod či přímo do vozovky s myšlenkou "Však on zastaví?!". V tmavém oblečení chodí za tmy po krajnici nebo ještě hůře přímo uprostřed hlavní cesty. Opilí se po ránu vrací domů z hospody či diskotéky a potácí se po cestě ze strany na stranu. Při stopování vejdou protijedoucímu autu přímo do cesty a vůbec dělají spoustu dalších nebezpečných vylomenin. Vyděšený řidič, křečovitě svírající volant s nohou na brzdě a s tepem nad sto šedesát musí pak zareagovat ve zlomku vteřiny. Má rada pro ně zní: "Milí chodci, řidič své auto nedokáže ubrzdit tak rychle jak si myslíte. Jestli se ve zdraví chcete dožít dalšího dne, tak se raději dvakrát rozhlédněte a očním kontaktem se ujistěte, že řidič vám přibrzdí než rychle přejdete vozovku. Za tmy se vybavte aspoň reflexními pásy nebo náramky, aby vás bylo vidět. 

Reflexní prvky často stojí jen pár korun a mohou vám zachránit život, mezi ně např. patří:

Reflexní vesta,
pásy pro chodce i cyklisty,
náramek na ruce i nohy,
pásky na rámy kol, aut, přívěsů i vozíků,
odrazky na výplety kol
a samozřejmě blikající světélka.

Naše dopravní předpisy upravují především chování řidičů a cyklistů. Ti by od zákona měli být za tmy osvětleni, ale i chodec je účastníkem silničního provozu, měl by tudíž na sobě mít a nejen v noci reflexní prvky. Co vy nato naši zákonodárci a policisté? 

Snažme se k sobě chovat ohleduplně a to nejen na silnici. 

Máte-li chuť, se k těmto myšlenkách vyjádřit, můžete přidat také svůj komentář a podělit se o své názory.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Milí přátelé, zde můžete přidat své komentáře, zobrazeny budou v co nejkratší době. Prosím představte se, anonymy nezobrazuji, děkuji za pochopení.